Theodora Remundová, herečka a dokumentární režisérka, patří také mezi obyvatele Prahy 6. Zeptali jsme se, jak hodnotí život, kulturní dění či výhody a úskalí při výchově dětí na Praze 6.
1. Co si myslíte o využití veřejného prostoru na Praze 6? (např. parky, městský mobiliář, kultura v ulicích)
Možná neodpovím úplně tak, kam míří vaše otázka. Hodně chodím pěšky, ať už do školy s dětmi, nebo se psem na procházku a tak možná nejvíce využívám to, jak je veřejný prostor upraven – způsob úpravy je přeci také jisté využití veřejného prostoru.
Na Praze 6 je myslím poměrně dost hezky upravených parkových ploch, ale i dost problematických míst. Mrzí mě podivný vývoj v oblasti nad ZŠ Dlouhý lán, myslím zvané Strnadovy skleníky. Je to oblast s velkým relaxačním potenciálem – mohlo by zde leccos nečekaně krásného vzniknout – třeba sochařská dílna s návazností v parku. Neděje se nic, vše zarůstá a chátrá, občas zde policie zasahuje, protože se sem stahují závislí nešťastníci bez domova. Konečně se znovu otevřel park Kajetánka, který dlouhou dobu stíhal podobný osud jako výše zmíněnou oblast. Oceňuji, že se vůbec něco stalo. Nemohu si ale pomoct, domy, které zde byly postaveny, jsou moc vysoké, a vlastně se mi vůbec nelíbí, park je na můj vkus upraven velmi sterilně. Například oblast dvou rybníčků kolem Břevnovkého kláštera na mě působí mnohem živěji.
2. Jste spokojena s nabídkou kulturních programů v Praze 6?
Chybí nám kino Ořechovka.
3. Jak hodnotíte místní možnosti pro výchovu a volnočasové aktivity dětí?
Myslím, že možnosti pro děti jsou na Praze 6 dobré. Co mě trápí je doprava. Všude bych umístila více retardérů a dopravu přísně kontrolovala, aby byli všichni v provozu bezpečnější, doporučuji rychlost 30km/h. Vadí mi, že je pro řadu lidí stále výhodné jezdit autem do centra. Vjezd do centra bych zpoplatnila. Když pak stojíte na stanici tramvaje, nebo vystupujete z tramvaje s dvěma dětmi a psem, je to velký stres i pro ty děti…. Ostudná je také křižovatka nad Pražským hradem a neprůchodný Jelení příkop v 8hodin ráno. Automobilová doprava nejvíce zasahuje svou brutalitou do veřejného prostoru, to mi vadí
4. Součástí programu festivalu Živé město bude veřejná venkovní projekce filmu Urbanized. Jaký je Váš pohled na tento způsob prezentace filmů?
Veřejná venkovní projekce je dobrý nápad, když je dobře promyšlena.
5. Režisér zmiňovaného snímku si klade otázku: “Jaký vliv má vzhled a koncepce měst na naše životy?“ Jaký myslíte, že má vliv na naše životy?
Pro mne má velký význam hravost veřejného prostoru, nečekané pointy. Dobrým příkladem bylo naplnění Niklovy „výstavy“ Play v pražském Mánesu, myslím, že něco více či méně obdobného ve své podstatě by si zasloužil i veřejný prostor Prahy 6 – například oblast Strnadových skleníků. Mám ráda malé davově neozvučené produkce, ale to je tím, že už jsem jaksi opotřebovaná (například divadlo ANPU). Masovější dobře stvořenou sešlostí je třeba Úněticko – Roztocký masopust.
6. Festival se zaměřuje na dlouhodobé oživení ulic Prahy 6. Je Vám téma festivalu blízké? Co si myslíte, že by měl festival přinést?
Snaha o oživení ulic je skvělá, je totiž důkazem, že ne každý je lhostejný a odevzdaný v přebujelé virtualitě dnešní doby.
Rozhovor připravila Hana Fröhlichová